Battery replaces Hilti SFB126A, SFB121, SFB126 Electric Power Tool - 3000 mAh, 12 V, NiMH
£28.58
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 555 g |
| Dimensions (L x W x H): | 12.5 x 10.3 x 7.3 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Voltage: | 12 V |
| Nominal energy: | 36 Wh |
| Number of cells: | 10 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Hilti SF121-A
- Hilti SFL 12/15 Flashlight
- Hilti SID 121-A
- Hilti SFB121
- Hilti SFB126
- Hilti SFB126A
Login
16 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Hat alles prima geklappt und es funktioniert 👍
28 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Ich habeDas Produkt noch nicht ausgiebig testen können
27 October 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
27 August 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
10 June 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
23 November 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
18 September 2023
Reviewed at Trusted Shops
Bis dato alles OK!
12 June 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
8 June 2023
Reviewed at Trusted Shops
Artikel passt, verwendet als Ersatz für Hilti Akku
4 April 2020
Reviewed at Trusted Shops
come fosse l'originale
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com