Battery replaces AEG AG-724CN, A10, P7.2 Electric Power Tool - 2100 mAh, 7.2 V, NiMH
£15.07
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 228 g |
| Dimensions (L x W x H): | 14 x 4.8 x 2.7 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Voltage: | 7.2 V |
| Nominal energy: | 15.12 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AEG ABE10
- AEG ABS10
- AEG ABSE10
- AEG AL7
- AEG AL77
- AEG B-72
- AEG B-72A
- AEG B72A
- AEG BSE2E 7.2
- Ryobi BD1020
- Ryobi BD1020CD
- Ryobi BD1020CR
- AEG A10
- AEG AG-724CN
- AEG P7.2
- Milwaukee P7.2
- Ryobi HBD72TR
Login
30 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
23 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
8 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
23 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Sowohl mechanisch und elektrisch wie Original
17 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
15 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
16 April 2025
Reviewed at Trusted Shops
Alles super
8 April 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
3 March 2025
Reviewed at Trusted Shops
Super Auswahl, preisgünstig und schnelle Lieferung
28 October 2024
Reviewed at Trusted Shops
Buen producto, la comunión con el vendedor ha sido muy buena
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com