Battery replaces AEG AG-724CN, A10, P7.2 Electric Power Tool - 3300 mAh, 7.2 V, NiMH
£20.96
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electric power tool
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 319 g |
| Dimensions (L x W x H): | 14 x 4.8 x 2.8 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Voltage: | 7.2 V |
| Nominal energy: | 23.76 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AEG ABE10
- AEG ABS10
- AEG ABSE10
- AEG AL7
- AEG AL77
- AEG B-72
- AEG B-72A
- AEG B72A
- AEG BSE2E 7.2
- Ryobi BD1020
- Ryobi BD1020CD
- Ryobi BD1020CR
- AEG A10
- AEG AG-724CN
- AEG P7.2
- Milwaukee P7.2
- Ryobi HBD72TR
Login
30 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
Passt genau in die Bohrmaschine, wie erhofft
19 September 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
23 July 2018
Reviewed at Trusted Shops
*****
12 April 2018
Reviewed at Trusted Shops
Topware
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com