Wireless Headset Battery replaces Sennheiser 504374, BATT-03 - 180 mAh 3.7 V Li-Ion
£6.92
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your wireless headset
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 5 g |
| Dimensions (L x W x H): | 3.7 x 1.9 x 0.4 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 180 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 0.67 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Sennheiser D10
- Sennheiser DW Office
- Sennheiser DW Office ML
- Sennheiser DW Pro 1
- Sennheiser DW Pro1
- Sennheiser DW Pro 2
- Sennheiser DW Pro2
- Sennheiser DW Pro2 ML
- Sennheiser DW Pro 30
- Sennheiser DW SD Pro1
- Sennheiser MB Pro 1
- Sennheiser MB Pro 2
- Sennheiser OfficeRunner
- Sennheiser Pro 1
- Sennheiser Pro 2
- Sennheiser SD Office
- Sennheiser SD Office ML
- Sennheiser SD Pro1
- Sennheiser SD Pro1 ML
- Sennheiser SD Pro2
- Sennheiser SD Pro2 ML
- Sennheiser 504374
- Sennheiser BATT-03
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com