Wireless Headset Battery replaces Sena XK701953, PTC802050 - 800 mAh 3.7 V Li-polymer
£7.88
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your wireless headset
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 14 g |
| Dimensions (L x W x H): | 5.1 x 1.9 x 0.8 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 800 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 2.96 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Number of pins: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Interphone Active
- Interphone Connect
- Interphone Edge
- Interphone F2
- Interphone F2S
- Interphone F3
- Interphone F3MC
- Interphone F3S
- Interphone F3XT
- Interphone F4
- Interphone F4MC
- Interphone F4S
- Interphone F4XT
- Interphone F5
- Interphone F5MC
- Interphone F5S
- Interphone F5XT
- Interphone Off Road
- Interphone Shape
- Sena GT-Air II
- Sena J-Cruise II
- Sena SHOEI Neotec II
- Sena SRL-01 (SP51)
- Sena SRL2
- Sena PTC802050
- Sena XK701953
Login
11 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
3 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Produkt ausgezeichnet, leider brauchte die Lieferung vom Versand bis zum Eintreffen eine Woche!
26 April 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
3 June 2024
Reviewed at Trusted Shops
ewig schon gesucht, bei ElektroPapa bin ich fündig geworden
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com