Wireless Headset Battery replaces Bose NTA2358, 40229 - 200 mAh 3.7 V Li-Ion
£9.87
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your wireless headset
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 10 g |
| Dimensions (L x W x H): | 3.9 x 2.7 x 1.4 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 200 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 0.74 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Bose QC-3
- Bose QC3
- Bose QuietComfort 3
- Bose 40229
- Bose NTA2358
Login
27 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Der Akku war defekt, aber der Service war perfekt und professionell.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com