Wireless Headset Battery replaces Bose AHB571935PCT-01 - 350 mAh 3.7 V Li-polymer
£9.09
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your wireless headset
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 8 g |
| Dimensions (L x W x H): | 3.7 x 2 x 0.5 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 350 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 1.29 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Bose AE2
- Bose SoundLink Around-Ear II
- Bose AHB571935PCT-01
Login
14 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Top Akku, schnelle Lieferung, transparent Bestellvorgang. Tolles Einkaufserlebnis.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com