Videocamera Battery replaces Canon BP-727 - 2400 mAh 3.6 V Li-Ion
£20.61
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your video recording device
- With integrated chip that displays the remaining battery life
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 63 g |
| Dimensions (L x W x H): | 4 x 3.3 x 3.1 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2400 mAh |
| Voltage: | 3.6 V |
| Nominal energy: | 8.64 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery with integrated info chip |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Canon Legria HF M52
- Canon Legria HF M56
- Canon Legria HF M506
- Canon Legria HF R36
- Canon Legria HF R37
- Canon Legria HF R38
- Canon Legria HF R46
- Canon Legria HF R47
- Canon Legria HF R48
- Canon Legria HF R56
- Canon Legria HF R66
- Canon Legria HF R67
- Canon Legria HF R68
- Canon Legria HF R76
- Canon Legria HF R77
- Canon Legria HF R78
- Canon Legria HF R86
- Canon Legria HF R88
- Canon Legria HF R306
- Canon Legria HF R406
- Canon Legria HF R506
- Canon Legria HF R606
- Canon Legria HF R706
- Canon Legria HF R806
- Canon Vixia HF M50
- Canon Vixia HF M52
- Canon Vixia HF M500
- Canon Vixia HF R30
- Canon Vixia HF R32
- Canon Vixia HF R62
- Canon Vixia HF R300
- Canon iVIS HF R62
- Canon BP-727
Login
7 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
26 February 2021
Reviewed at Trusted Shops
Neuer Akku macht immer Freude.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com