vhbw Lens Cover Set for Carl Zeiss Tessar 2.8/50 Lens - Front and Rear Cap, Plastic Black
£9.09
Prices include VAT , plus Shipping
- For attaching to the lens before transport & storage
- Ideal as additional lens caps or as replacements for your misplaced protective covers
- Quick and easy to attach and remove
- All compatibilities & technical details can be found below
The front lens cap reliably protects the front lens and ensures safe transport of your lens.
The rear lens cap is attached to the side of the lens that is normally connected to the camera body.
Our lens caps are of precision-design to ensure a secure hold on the lens.
Content of delivery:
- 1x front lens cap
- 1x rear lens cap
- Material: plastic
- Colour: black
- Weight: 18 g
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 18 g |
| Length: | 59 mm |
| Dimensions (L x W x H): | 5.9 x 5.9 x 1.9 cm |
| Installation: | 42 mm bayonet |
| Diameter: | 55 mm |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Carl Zeiss Jena Flektogon 2.4 / 35 mm
- Carl Zeiss Jena PANCOLAR auto 1.8/50
- Carl Zeiss Tessar 2.8/50
- Carl Zeiss Zebra Sonnar 3.5/135
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com