Thermal Imaging Camera 2x Battery replaces Fluke 89K7310, TI-SBP, 2648343 - 6800 mAh 7.4 V Li-Ion
£206.20
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare parts with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your night vision cameras
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfil all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 222 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 6800 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 50.32 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Dimensions (L x W x H): | 8.5 x 8.1 x 2.7 cm |
| Content of delivery: | 2x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Fluke IR FlexCam
- Fluke IR Smart
- Fluke Ti50FT
- Fluke Ti55FT
- Fluke TiR3FT
- Fluke TiR4FT
- Fluke 89K7310
- Fluke 2648343
- Fluke TI-SBP
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
Documents available soon.
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com