Tablet Battery replaces Samsung T9500C, T9500E, T9500 - 9500 mAh 3.8 V Li-Ion
£15.07
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your portable computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 159 g |
| Dimensions (L x W x H): | 25 x 11.7 x 0.3 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 9500 mAh |
| Voltage: | 3.8 V |
| Nominal energy: | 36.1 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Samsung Galaxy Note 12.2
- Samsung Galaxy Note 12.2 3G
- Samsung Galaxy Note 12.2 LTE 32GB
- Samsung Galaxy Note 12.2 WiFi
- Samsung Galaxy Note Pro SM-P900
- Samsung Galaxy Note Pro SM-P901
- Samsung Galaxy Note Pro SM-P905
- Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 LTE-A 64GB
- Samsung Galaxy Tab Pro SM-T900
- Samsung Galaxy Tab Pro SM-T905
- Samsung T9500
- Samsung T9500C
- Samsung T9500E
Login
26 January 2021
Günstiger Preis, Qualität mangelhaft
Schlechte Passgenauigkeit in Tablet SM-P900. Akku ist zu lang. Mehrere Befestigungslaschen mussten weggeschnitten, eine Schraube konnte gar nicht mehr gesetzt werden.
Fazit: Günstiger Preis, Qualität mangelhaft
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com