Tablet Battery replaces Samsung DL0DA18As/9-B, DL0DC02aS/9-B, DL0DB01aS/9-B - 3600 mAh 3.8 V Li-polymer
£9.44
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your portable computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 64 g |
| Dimensions (L x W x H): | 10.4 x 8 x 0.7 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 3600 mAh |
| Voltage: | 3.8 V |
| Nominal energy: | 13.68 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 3G
- Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 WiFi
- Samsung Galaxy Tab 3 Neo
- Samsung Galaxy Tab SM-T110
- Samsung Galaxy Tab SM-T111
- Samsung DL0DA18As/9-B
- Samsung DL0DB01aS/9-B
- Samsung DL0DC02aS/9-B
- Samsung EB-BT111ABE
- Samsung GH43-04081A
- Samsung T3600E
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com