Tablet Battery replaces Microsoft G3HTA044H, G3HTA045H, DAK822470K, G3HTA020H - 2350 mAh 7.4 V Li-polymer
£21.83
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your portable computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 85 g |
| Dimensions (L x W x H): | 21 x 6.7 x 0.5 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 2350 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 17.39 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Microsoft Surface 1CR7-00005
- Microsoft Surface 1703
- Microsoft Surface BOOK 1 CR7
- Microsoft Surface BOOK 1 CR7 CR7-000
- Microsoft Surface BOOK CR7
- Microsoft Surface BOOK CR7-00001
- Microsoft Surface BOOK CR7-00002
- Microsoft Surface BOOK CR7-00005
- Microsoft Surface BOOK CR7-00007
- Microsoft Surface Book 2
- Microsoft Surface CR7 13.5"
- Microsoft DAK822470K
- Microsoft G3HTA020H
- Microsoft G3HTA044H
- Microsoft G3HTA045H
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com