Sound Tube suitable for Headset - Incl. 2x ear plug, Transparent
£5.10
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your radio headset
- Ensures clear and discreet communication
If you're looking for a compatible and cost-effective replacement sound tube, you're in the right place. That's because our tube offers you a flexible and reliable solution for using your radio conveniently and discreetly.
The radio sound tube transmits sound clearly and directly to your ear, while the discreet design ensures that you can communicate discreetly. At the same time, it protects you from external noise so that you can hear everything clearly even in noisy environments. Thanks to its spiral shape, the acoustic tube remains compact and is easy to stow away without tangling. It adapts perfectly to your movements without slipping or getting in the way. Whether you use the spiral cable in the security sector, for sport or at work, it always ensures clear communication and a high level of comfort.
So why not place an order today and enjoy flawless communication.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | transparent |
| Weight: | 6 g |
| Height: | 1.2 cm |
| Diameter: | 2.9 mm |
| External diameter: | 2.8 cm |
| Internal diameter: | 1.8 mm |
| Length (not extended): | 30 - 49 cm |
| Length when extended up to: | 49 cm |
| Earplug dimensions: | 12 x 6.4 mm |
| Shape: | Spiral |
| Content of delivery: |
|
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com