Smartwatch Battery replaces BT166342, PX8914-944, BT266342 - 380 mAh 3.7 V Li-polymer
£7.79
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your HR monitors and fitness bracelets
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 6 g |
| Dimensions (L x W x H): | 3.1 x 2.5 x 0.6 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 380 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 1.41 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Simvalley PW-430
- Simvalley PW-430.mp
- Simvalley PW-440
- Smartwatch A1
- Smartwatch DZ-09
- Smartwatch DZ09
- Smartwatch FYM-M9
- Smartwatch GT-08
- Smartwatch GT08 A1
- Smartwatch HKX-S1
- Smartwatch LQ-S1
- Smartwatch M9
- Smartwatch QN-01
- Smartwatch QN01
- Smartwatch QW09
- Smartwatch V8
- Smartwatch W8
- Smartwatch X6
- BT166342
- BT266342
- PX8914-944
Login
28 March 2025
Reviewed at Trusted Shops
Hat alles super geklappt accu past genau
14 October 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
18 April 2019
Reviewed at Trusted Shops
Produkt für Smartwatch---ok
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com