Servo Driver Battery replaces Omron R88A-BAT02W, JZSP-BA01, JZSP-BA0-1 - 1000 mAh 3.6 V Li-MnO2
£10.56
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your servo motor driver
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Lithium manganese dioxide batteries are the most frequently used lithium batteries and have a low self-discharge rate, high energy density and long shelf life (min. 10 years). However, they can only be stored and operated within a limited temperature range and should not be charged. Li/MnO2 batteries are often used in cameras, memory and RTC backup, medical instruments, transmitters and tracking devices. Button cells (coin type CR batteries) display a long-term stable operating voltage with a low load discharge rate and are used in watches, calculators and small electronic devices.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 11 g |
| Dimensions (L x W x H): | 3.1 x 1.7 x 1.5 cm |
| Technology: | Li-MnO2 |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Voltage: | 3.6 V |
| Nominal energy: | 3.6 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Connectors: | 1x JAE connector |
| Content of delivery: | 1x non-rechargeable battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Omron SGDH ServoRack
- Omron SGDH amplifier
- Omron Sigma 2
- Omron V Servo Drive
- Omron JZSP-BA0-1
- Omron JZSP-BA01
- Omron R88A-BAT02W
- Toshiba 146705-1
- Toshiba 704004
- Toshiba 1467051
- Toshiba ER3V
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com