Remote Control Battery replaces Ravioli NH800 - 700 mAh 3.6 V NiMH
£19.23
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your wireless remote control, infrared remote control
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 45 g |
| Dimensions (L x W x H): | 5 x 3.9 x 1.6 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 700 mAh |
| Voltage: | 3.6 V |
| Nominal energy: | 2.52 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Ravioli A96897838P10845
- Ravioli Grundfos MTR15
- Ravioli LJRAEC20
- Ravioli LJRAEC20.50098.02.11
- Ravioli LNH800
- Ravioli NH800
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com