Radio Battery replaces Motorola PMNN4406, PMNN4409AR, PMNN4406BR, PMNN4409 - 2600 mAh 7.4 V Li-Ion + Belt Clip
£22.95
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your radio device
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 153 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 19.24 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Dimensions (L x W x H): | 11.9 x 5.5 x 4.1 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Motorola APX4000
- Motorola DP2600E
- Motorola DP4000
- Motorola DP4400
- Motorola DP4401
- Motorola DP4600
- Motorola DP4601
- Motorola DP4800
- Motorola DP4801
- Motorola GP328D
- Motorola P8608
- Motorola P8660
- Motorola P8668i
- Motorola TRBO
- Motorola XPR3000
- Motorola XPR3300
- Motorola XPR3300e
- Motorola XPR3500
- Motorola XPR3500e
- Motorola XPR7000
- Motorola XPR7350
- Motorola XPR7350e
- Motorola XPR7380
- Motorola XPR7380e
- Motorola XPR7500
- Motorola XPR7550
- Motorola XPR7550e
- Motorola XPR7580
- Motorola XPR7580e
- Motorola PMNN4406
- Motorola PMNN4406BR
- Motorola PMNN4409
- Motorola PMNN4409AR
- Motorola PMNN4409BR
- Motorola PMNN4412
- Motorola PMNN4448
- Motorola PMNN4489A
- Motorola PMNN4490
- Motorola PMNN4490A
- Motorola PMNN4490B
- Motorola PMNN4491
- Motorola PMNN4491B
- Motorola PMNN4493
- Motorola PMNN4543
- Motorola PMNN4543A
- Motorola PMNN4544
- Motorola PMNN4544A
Login
27 February 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com