Radio Battery replaces Motorola NNTN8020B, NNTN8020AC, NNTN8023, NNTN8020A, NNTN8020 - 2900 mAh 3.7 V Li-Ion
£25.55
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your radio device
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 98 g |
| Dimensions (L x W x H): | 10.6 x 5.3 x 2.7 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2900 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 10.73 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Motorola MTP6650
- Motorola Tetra MTP3100
- Motorola Tetra MTP3150
- Motorola Tetra MTP3200
- Motorola Tetra MTP3250
- Motorola Tetra MTP3500
- Motorola Tetra MTP3550
- Motorola Tetra MTP6550
- Motorola Tetra MTP6600
- Motorola Tetra MTP6650
- Motorola Tetra MTP6750
- Motorola NNTN8020
- Motorola NNTN8020A
- Motorola NNTN8020AC
- Motorola NNTN8020B
- Motorola NNTN8023
- Motorola NNTN8023A
- Motorola NNTN8023AC
- Motorola NNTN8023BC
- Motorola NNTN8023C
- Motorola PMNN4522
- Motorola PMNN4522A
- Motorola QA02315AA
- Motorola QA02319AA
Login
26 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
8 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Passt genau. Gute Kapazität. Und preislich absolut günstig. Also perfekt...
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com