Radio Battery replaces Motorola JMNN4024AR, JMNN4024, JMNN4023BR, JMNN4023 - 2600 mAh 7.2 V Li-Ion + Belt Clip
£22.95
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your radio device
- A different back cover is required (included in the delivery)
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour of the housing cover: | black |
| Weight: | 150 g |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Voltage: | 7.2 V |
| Nominal energy: | 19.24 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Dimensions (L x W x H): | 9.9 x 6.0 x 3.8 cm |
| Content of delivery: | 1x battery with rear cap (colour: black) |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Motorola EX500
- Motorola EX560
- Motorola EX560 XLS
- Motorola EX560XLS
- Motorola EX600
- Motorola EX600 XLS
- Motorola EX600xls
- Motorola GL2000
- Motorola GP328 Plus
- Motorola GP329
- Motorola GP329 PLUS
- Motorola GP338 Plus
- Motorola GP344
- Motorola GP388
- Motorola GP628 PLUS
- Motorola GP638 PLUS
- Motorola GP644
- Motorola GP688
- Motorola PRO 5150 ELITE
- Motorola PRO5150 ELITE
- Motorola PRO7150 ELITE
- Motorola PTX700 PLUS
- Motorola PTX760
- Motorola PTX760 Plus
- Motorola JMNN4023
- Motorola JMNN4023BR
- Motorola JMNN4024
- Motorola JMNN4024AR
- Motorola JMNN4024CR
- Motorola PMNN4022
- Motorola PMNN4022AR
- Motorola PMNN4023
- Motorola PMNN4070
- Motorola PMNN4201LI
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com