Radio Battery replaces Motorola AP-6574, PMNN4351, FTN6574BC, FTN6574A, FTN6574 - 2200 mAh 3.7 V Li-Ion
£19.23
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your radio device
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 60 g |
| Dimensions (L x W x H): | 7.8 x 4.6 x 1.5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 8.14 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Motorola CEP400
- Motorola MTP800
- Motorola MTP850 Zeon
- Motorola MTP850S
- Motorola PTX850
- Motorola AP-6574
- Motorola FTN6574
- Motorola FTN6574A
- Motorola FTN6574BC
- Motorola PMNN4351
- Motorola PMNN4351A
- Motorola PMNN4351B
- Motorola PMNN6074
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com