Radio Battery replaces Kenwood KNB-41NC, KNB-32N, KNB-31A, KNB-33L - 2100 mAh 7.2 V NiMH
£20.09
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your radio device
- A different back cover is required (included in the delivery)
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour of the housing cover: | black |
| Weight: | 199 g |
| Dimensions (L x W x H): | 11.8 x 5.8 x 2.3 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Voltage: | 7.2 V |
| Nominal energy: | 15.12 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Content of delivery: | 1x battery with rear cap (colour: black) |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Kenwood NX-210
- Kenwood NX-410
- Kenwood NX-411
- Kenwood TK-2180
- Kenwood TK-2180K
- Kenwood TK-3160
- Kenwood TK-3180
- Kenwood TK-3180K
- Kenwood TK-3185
- Kenwood TK-5210
- Kenwood TK-5210G
- Kenwood TK-5210K
- Kenwood TK-5310
- Kenwood TK-5310GK
- Kenwood TK-5310K
- Kenwood TK-5410
- Kenwood KNB-31A
- Kenwood KNB-32N
- Kenwood KNB-33L
- Kenwood KNB-41NC
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
Documents available soon.
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com