Printer Battery replaces HP CQ775A, CQ775-80001, C8263A, C8222A - 2200 mAh 11.1 V Li-Ion
£32.48
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your wireless printer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 181 g |
| Dimensions (L x W x H): | 20.3 x 2.5 x 2.1 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Voltage: | 11.1 V |
| Nominal energy: | 24.42 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- HP Deskjet 450
- HP Deskjet 450cbi
- HP Deskjet 450ci
- HP Deskjet 450wbt
- HP Deskjet 460
- HP Deskjet 460c
- HP Deskjet 460cb
- HP Deskjet 460wbt
- HP Deskjet 460wf
- HP Deskjet 470
- HP Officejet 100
- HP Officejet 150
- HP Officejet H470
- HP Officejet H470b
- HP Officejet H470wbt
- HP Officejet H470wf
- HP C8222A
- HP C8263A
- HP CQ775-80001
- HP CQ775A
Login
20 November 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
16 January 2019
Reviewed at Trusted Shops
alles bestens
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com