Printer Battery replaces HP 923052, P0946-HF, 923052PH 2S, P0562-LF - 500 mAh 7.4 V Li-polymer
£11.12
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your wireless printer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 25 g |
| Dimensions (L x W x H): | 5.2 x 3 x 0.9 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 500 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 3.7 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- HP 1AS85A
- HP 1AS86A
- HP 1AS90A
- HP 1AS91A
- HP 2FB97A
- HP 2FB98A
- HP 2FR85A
- HP 2FR86A
- HP 2FR87A
- HP 5XH49A
- HP SPROCKET 2 1N 1 2FB96A
- HP SPROCKET 200 PHOTO PRINTER 1AS89A
- HP Sprocket 100
- HP X7N07A
- HP X7N08A
- HP Z3Z89A
- HP Z3Z90A
- HP Z3Z91A
- HP Z3Z92A
- HP Z3Z93A
- HP Z3Z94A
- HP Z9L25A
- HP Z9L26A
- HP 923052
- HP 923052PH 2S
- HP P0562-LF
- HP P0946-HF
Login
26 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com