Printer Battery replaces Canon NB-CP2LH, NB-CP2L, NB-CP1L, CS-CP2L, CS-CP2, CP-2L - 2000 mAh 22.2 V Li-Ion
£30.75
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your wireless printer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | grey |
| Weight: | 250 g |
| Dimensions (L x W x H): | 11.5 x 4 x 4 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 22.2 V |
| Nominal energy: | 44.4 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Canon Selphy CP-100
- Canon Selphy CP-200
- Canon Selphy CP-220
- Canon Selphy CP-300
- Canon Selphy CP-330
- Canon Selphy CP-400
- Canon Selphy CP-500
- Canon Selphy CP-510
- Canon Selphy CP-520
- Canon Selphy CP-600
- Canon Selphy CP-710
- Canon Selphy CP-720
- Canon Selphy CP-730
- Canon Selphy CP-740
- Canon Selphy CP-750
- Canon Selphy CP-760
- Canon Selphy CP-770
- Canon Selphy CP-780
- Canon Selphy CP-790
- Canon Selphy CP-800
- Canon Selphy CP-810
- Canon Selphy CP-820
- Canon Selphy CP-900
- Canon Selphy CP-910
- Canon Selphy CP-1000
- Canon Selphy CP-1200
- Canon Selphy CP-1300
- Canon Selphy CP-1500
- Canon CP-2L
- Canon CS-CP2
- Canon CS-CP2L
- Canon NB-CP1L
- Canon NB-CP2L
- Canon NB-CP2LH
Login
1 February 2019
Reviewed at Trusted Shops
Ein Akku schon nach ein paar Tagen zu bewerten ist schwierig, deshalb lasse ich noch Luft nach oben. Bis jetzt stimmt alles: Lässt sich laden, funktioniert ausdauernd... Mal sehen, ob der Lang-Test auch hält ;-)
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com