Power Adapter replaces Boso Medicus TB-233C 410-7-150 for Boso Medicus Blood Pressure Monitor - 8.5 cm
£9.00
Prices include VAT , plus Shipping
- Provides a secure, uninterrupted supply of power
- Full functionality and compatibility with your Boso Medicus blood pressure monitor
- Well-constructed
- Replaces Boso Medicus TB-233C 410-7-150
A mains powered blood pressure monitor relies on a constant supply of power. If you have lost the power supply unit for your monitoring device, it is defective or you think a spare would come in useful e.g. for travelling, then you are making the right choice with this exchange mains adapter. Original AC adapters are often very expensive or no longer available to buy but with this adapter from vhbw, you have a fully functional and cost-effective replacement.
The precision-manufactured plug holds firmly on the appliance and in the socket, allowing you to connect your blood pressure monitor quickly and easily and continue using it as before.
Empty batteries or rechargeable batteries are now a thing of the past.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 71 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.5 x 8.2 x 2.8 cm |
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Input voltage: | 100-240 V |
| Output voltage: | 6 V / 0.5 A |
| Output DC: | 6 V / 0.5 A |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) âEuro plugâ |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Boso Medicus Control
- Boso Medicus Family
- Boso Medicus Prestige
- Boso Medicus Uno
- Boso Medicus TB-233C 410-7-150
Login
26 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Blitzversand! Danke! Gerne wieder!
9 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung, alles bestens
25 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
14 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
8 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Sehr kompakt. Verwendung fÌr BlutdruckmessgerÀt.
24 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Das passende Kabel, wo Plus und Minus an der richtigen Seite des Hohlsteckers angelötet ist!!
5 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
29 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
23 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
24 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
Es tut wss es tun soll.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com