Pool Cleaner Battery suitable for Bestway Flowclear Aquatronix - 4000 mAh 7.4 V Li-Ion
£13.25
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your pool blaster
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 94 g |
| Dimensions (L x W x H): | 6.7 x 3.7 x 2 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 29.6 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Bestway Flowclear Aquatronix
- Bestway BST-58482
Login
12 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Alles okay schnelle Lieferung
12 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
31 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
ich habe schon im letzten Jahr über Ebay bei E-Papa gekauft und bin damals ebenso wie auch heute mit den Artikeln, Preis und Verkäufer voll zufrieden.
3 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
29 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
Keine Beanstandungen. Alles super
27 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
Jetzt wo es endlich da ist bin ich zufrieden!! Danke
13 September 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
11 September 2024
Reviewed at Trusted Shops
Da der Stecker nicht passte musste ich den vom defekten Akku umlöten
24 August 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
19 August 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com