Notebook Battery replaces Samsung EB-BT530FBE, EB-BT530FBU, EB-BT530FBC - 6800 mAh 3.8 V Li-polymer
£12.21
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 106 g |
| Dimensions (L x W x H): | 23.5 x 9.2 x 0.3 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 6800 mAh |
| Voltage: | 3.8 V |
| Nominal energy: | 25.84 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Samsung Galaxy Tab 4 10.1
- Samsung Galaxy Tab 4 10.1 3G
- Samsung Galaxy Tab 4 10.1 LTE
- Samsung Galaxy Tab 4 10.1 Wi-Fi
- Samsung Galaxy Tab 4 EDUCATION
- Samsung Galaxy Tab 4 VE 10.1 LTE-A
- Samsung Galaxy Tab SM-T530
- Samsung Galaxy Tab SM-T531
- Samsung Galaxy Tab SM-T533
- Samsung Galaxy Tab SM-T535
- Samsung Galaxy Tab SM-T537
- Samsung Galaxy Tab SM-T537R4
- Samsung EB-BT530FBC
- Samsung EB-BT530FBE
- Samsung EB-BT530FBU
Login
30 April 2024
Reviewed at Trusted Shops
Schnell geiefert, passt 100%
25 April 2019
Reviewed at Trusted Shops
Gut
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com