Notebook Battery replaces Samsung AA-PLZN4NP - 6540 mAh 7.5 V Li-polymer, black
£26.85
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 219 g |
| Dimensions (L x W x H): | 26.4 x 11.4 x 0.6 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 6540 mAh |
| Voltage: | 7.5 V |
| Nominal energy: | 49.05 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Samsung ATIV Pro
- Samsung ATIV XE700T1C
- Samsung ATIV XE700T1C-A01BE
- Samsung ATIV XE700T1C-A01CA
- Samsung ATIV XE700T1C-A01FR
- Samsung ATIV XE700T1C-A01PL
- Samsung ATIV XE700T1C-A01US
- Samsung ATIV XE700T1C-A02
- Samsung ATIV XE700T1C-A02AU
- Samsung ATIV XE700T1C-A02DE
- Samsung ATIV XE700T1C-A02FR
- Samsung ATIV XE700T1C-A02NL
- Samsung ATIV XE700T1C-A03CH
- Samsung ATIV XE700T1C-A03PL
- Samsung ATIV XE700T1C-A04US
- Samsung ATIV XE700T1C-A05UK
- Samsung ATIV XE700T1C-A06UK
- Samsung ATIV XE700T1C-AB1AU
- Samsung ATIV XE700T1C-AB2AU
- Samsung ATIV XE700T1C-G01DE
- Samsung ATIV XE700T1C-G02IT
- Samsung ATIV XE700T1C-H01MY
- Samsung ATIV XE700T1C-H01UK
- Samsung ATIV XE700T1C-K01US
- Samsung ATIV XE770T1C-G02CH
- Samsung ATIV XQ700T1C
- Samsung ATIV XQ700T1C-A52
- Samsung AA-PLZN4NP
Login
30 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com