Notebook Battery replaces Samsung AA-PB8NC6B, AA-PB8NC6M - 4400 mAh 11.1 V Li-Ion, white
£24.25
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Please note: With lithium-ion replacement batteries of a significantly higher capacity than the original battery (1000mAh and higher), the replacement may be larger, heavier or thicker. The replacement battery may therefore stick out slightly.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | white |
| Weight: | 305 g |
| Dimensions (L x W x H): | 20.8 x 4.7 x 2.7 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Voltage: | 11.1 V |
| Nominal energy: | 48.84 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Samsung N110
- Samsung N120
- Samsung N130
- Samsung N140
- Samsung N510
- Samsung NC10
- Samsung NC20
- Samsung ND10
- Samsung ND20
- Samsung AA-PB8NC6B
- Samsung AA-PB8NC6M
Login
22 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Die Ware war Top. Der Pries war auch gut. Kommunikation mit Support war auch Top. Die Lieferungszeit, war auch i.O. Ich wünsche nur die bessere Benachrichtigung über die Lieferung.
Aber bin ich total zufrieden
12 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com