Notebook Battery replaces Lenovo 5B10W67217, 5B10T09081, 5B10W67194, 5B10T09079 - 2850 mAh 15.36 V Li-polymer
£30.75
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 183 g |
| Dimensions (L x W x H): | 24.3 x 9.9 x 0.5 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 2850 mAh |
| Voltage: | 15.36 V |
| Nominal energy: | 43.78 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Lenovo IdeaPad C340-14API
- Lenovo IdeaPad C340-14API 81N6004UGE
- Lenovo IdeaPad C340-14IWL
- Lenovo IdeaPad Flex-14API
- Lenovo 5B10T09079
- Lenovo 5B10T09081
- Lenovo 5B10W67194
- Lenovo 5B10W67217
- Lenovo L18C4PF3
- Lenovo L18M4PF3
- Lenovo SB10W67192
- Lenovo SB10W67200
- Lenovo SB10W67311
Login
16 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
Passt
17 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com