Notebook Battery replaces Lenovo 121000921, 121000920, 121000919, 121000922 - 4400 mAh 11.1 V Li-Ion, black
£19.23
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Please note: With lithium-ion replacement batteries of a significantly higher capacity than the original battery (1000mAh and higher), the replacement may be larger, heavier or thicker. The replacement battery may therefore stick out slightly.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 299 g |
| Dimensions (L x W x H): | 20.5 x 5.5 x 3.1 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Voltage: | 11.1 V |
| Nominal energy: | 48.84 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Lenovo IdeaPad S10-3
- Lenovo IdeaPad S10-3 - 06474CU
- Lenovo IdeaPad S10-3 0647
- Lenovo IdeaPad S10-3 0647EBV
- Lenovo IdeaPad S10-3 0647EFV
- Lenovo IdeaPad S10-3 064735U
- Lenovo IdeaPad S10-3 064737U
- Lenovo IdeaPad S10-3 064738U
- Lenovo IdeaPad S10-3 064746U
- Lenovo IdeaPad S10-3 064752M
- Lenovo IdeaPad S10-3 064757M
- Lenovo IdeaPad S10-3 064759M
- Lenovo IdeaPad S10-3 59-045096
- Lenovo IdeaPad S10-3 20039
- Lenovo IdeaPad S10-3 M33D3UK
- Lenovo IdeaPad S205
- Lenovo IdeaPad U160
- Lenovo IdeaPad U165
- Lenovo IdeaPad U165-AON
- Lenovo IdeaPad U165-ATH
- Lenovo 57Y6442
- Lenovo 57Y6444
- Lenovo 57Y6446
- Lenovo 57Y6448
- Lenovo 121000919
- Lenovo 121000920
- Lenovo 121000921
- Lenovo 121000922
- Lenovo 121000925
- Lenovo 121000926
- Lenovo 121000927
- Lenovo 121000929
- Lenovo 121000930
- Lenovo 121000931
- Lenovo 121000932
- Lenovo l09C3B14
- Lenovo l09C3Z14
- Lenovo l09C6Y14
- Lenovo l09M3Z14
- Lenovo l09M6Y14
- Lenovo l09S3Z14
- Lenovo l09S6Y14
Login
16 August 2017
Reviewed at Trusted Shops
*****
27 July 2017
Reviewed at Trusted Shops
Ersatz für defekten Akku
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com