Notebook Battery replaces Lenovo 01AV478, L17L3P71, 01AV479, 01AV480, L17M3P71 - 4600 mAh 11.58 V Li-polymer
£31.18
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 241 g |
| Dimensions (L x W x H): | 26.8 x 10.8 x 0.6 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 4600 mAh |
| Voltage: | 11.58 V |
| Nominal energy: | 53.27 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Lenovo ThinkPad T480s
- Lenovo ThinkPad T480s-20L8S02D00
- Lenovo ThinkPad T480s 20L7A00TCD
- Lenovo ThinkPad T480s 20L7A00UCD
- Lenovo ThinkPad T480s 20L7A006CD
- Lenovo ThinkPad T480s 20L7A011CD
- Lenovo ThinkPad T480s 20L7002LCD
- Lenovo ThinkPad T480s 20L7002XCD
- Lenovo 01AV478
- Lenovo 01AV479
- Lenovo 01AV480
- Lenovo L17L3P71
- Lenovo L17M3P71
- Lenovo L17M3P72
- Lenovo SB10K97620
- Lenovo SB10K97621
Login
2 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com