Notebook Battery replaces HP HSTNN-144C-A, 491173-543, 484786-001 - 5200 mAh 10.8 V Li-Ion, black
£21.31
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Please note: With lithium-ion replacement batteries of a significantly higher capacity than the original battery (1000mAh and higher), the replacement may be larger, heavier or thicker. The replacement battery may therefore stick out slightly.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 311 g |
| Dimensions (L x W x H): | 20.4 x 5.4 x 2.2 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Voltage: | 10.8 V |
| Nominal energy: | 56.16 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- HP Business Notebook 6530b
- HP Business Notebook 6535b
- HP Business Notebook 6730b
- HP Business Notebook 6735b
- HP EliteBook 6930
- HP EliteBook 6930p
- HP EliteBook 8440W
- HP EliteBook 8440p
- HP ProBook 6440
- HP ProBook 6440b
- HP ProBook 6500b
- HP ProBook 6530b
- HP ProBook 6535b
- HP ProBook 6540
- HP ProBook 6540b
- HP ProBook 6545
- HP ProBook 6545b
- HP ProBook 6550b
- HP ProBook 6555b
- HP ProBook 6700b
- HP ProBook 6730b
- HP ProBook 6735b
- HP 484786-001
- HP 491173-543
- HP HSTNN-1B69
- HP HSTNN-144C-A
- HP HSTNN-144C-B
- HP HSTNN-144L-A
- HP HSTNN-144L-B
- HP HSTNN-145C-A
- HP HSTNN-145C-B
- HP HSTNN-145L-A
- HP HSTNN-145L-B
- HP HSTNN-C66C-4
- HP HSTNN-C66C-5
- HP HSTNN-C67C-4
- HP HSTNN-C67C-5
- HP HSTNN-C68C
- HP HSTNN-CB61
- HP HSTNN-CB69
- HP HSTNN-IB68
- HP HSTNN-IB69
- HP HSTNN-UB68
- HP HSTNN-UB69
- HP HSTNN-W42C
- HP HSTNN-W42L-A
- HP HSTNN-W42L-B
- HP HSTNN-XB24
- HP HSTNN-XB59
- HP HSTNN-XB61
- HP HSTNN-XB68
- HP HSTNN-XB69
- HP KU531AA
Login
14 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
8 May 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com