Notebook Battery replaces HP 687517-171, 687517-241, 687517-1C1 - 3500 mAh 14.8 V Li-polymer, black
£22.95
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 306 g |
| Dimensions (L x W x H): | 20.7 x 13.5 x 0.9 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Voltage: | 14.8 V |
| Nominal energy: | 51.8 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- HP Elitebook Folio 9470
- HP Elitebook Folio 9470m
- HP Elitebook Folio 9480
- HP Elitebook Folio 9480m
- HP 687517-1C1
- HP 687517-171
- HP 687517-241
- HP 687945-001
- HP 696621-001
- HP BA06
- HP BA06XL
- HP BT04
- HP BT04XL
- HP BT04052XL-PL
- HP H4Q47AA
- HP H4Q48AA
- HP HSTNN-DB3Z
- HP HSTNN-I10C
- HP HSTNN-IB3Z
Login
23 March 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung
24 June 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com