Notebook Battery replaces Dell KM668, 312-0762, 312-0769, 451-10616 - 4400 mAh 11.1 V Li-Ion, silver-grey
£18.53
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Please note: With lithium-ion replacement batteries of a significantly higher capacity than the original battery (1000mAh and higher), the replacement may be larger, heavier or thicker. The replacement battery may therefore stick out slightly.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | silver-grey |
| Weight: | 295 g |
| Dimensions (L x W x H): | 20.4 x 5.5 x 2 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Voltage: | 11.1 V |
| Nominal energy: | 48.84 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dell Latitude E5400
- Dell Latitude E5410
- Dell Latitude E5500
- Dell Latitude E5510
- Dell 312-0762
- Dell 312-0769
- Dell 451-10616
- Dell KM668
- Dell KM742
- Dell KM752
- Dell KM760
- Dell KM970
- Dell MT186
- Dell MT187
- Dell MT193
- Dell MT196
- Dell MT332
- Dell P858D
- Dell PW640
- Dell PW649
- Dell PW651
- Dell RM649
- Dell RM656
- Dell RM661
- Dell RM668
- Dell T749D
- Dell U116D
- Dell W071D
- Dell WU841
- Dell WU843
- Dell WU852
- Dell X064D
Login
6 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Alles bestens
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com