Notebook Battery replaces Dell 9077G, H5CKD, TXD0 - 3450 mAh 15 V Li-polymer
£28.15
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 215 g |
| Dimensions (L x W x H): | 25.4 x 9.8 x 0.6 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 3450 mAh |
| Voltage: | 15 V |
| Nominal energy: | 51.75 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dell Inspiron 13 7306 2-in-1
- Dell Inspiron 14 5401
- Dell Inspiron 15 5501
- Dell Inspiron 15 5502
- Dell Inspiron 15 7506 2-in-1 P97F
- Dell Latitude 15 3510
- Dell 9077G
- Dell H5CKD
- Dell TXD0
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com