Notebook Battery replaces Dell 451-11694, 312-1311, 04NW9, 05G67C, 312-1163 - 5200 mAh 11.1 V Li-Ion, black
£22.95
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Please note: With lithium-ion replacement batteries of a significantly higher capacity than the original battery (1000mAh and higher), the replacement may be larger, heavier or thicker. The replacement battery may therefore stick out slightly.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 317 g |
| Dimensions (L x W x H): | 20.5 x 5 x 2.1 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Voltage: | 11.1 V |
| Nominal energy: | 57.72 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dell Inspiron 14R (5420)
- Dell Inspiron 14R (7420)
- Dell Inspiron 15R (5520)
- Dell Inspiron 15R (7520)
- Dell Latitude E5420
- Dell Latitude E5420 ATG
- Dell Latitude E5420m
- Dell Latitude E5430
- Dell Latitude E5520
- Dell Latitude E5520m
- Dell Latitude E5530
- Dell Latitude E6420
- Dell Latitude P15f
- Dell Vostro 3460
- Dell Vostro 3560
- Dell 04NW9
- Dell 05G67C
- Dell 8P3YX
- Dell 312-1163
- Dell 312-1311
- Dell 451-11694
- Dell 911MD
- Dell 8858X
- Dell HCJWT
- Dell KJ321
- Dell M5Y0X
- Dell NHXVW
- Dell P8TC7
- Dell P9TJ0
- Dell PRRRF
- Dell T54F3
- Dell T54FJ
- Dell YKF0M
Login
15 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
27 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung. Passt alles. Guter Akku
31 January 2020
Reviewed at Trusted Shops
I used it for my Dell Inspiron *** Works perfectly.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com