Notebook Battery replaces Dell 451-10636, 312-0823, 312-9955, 0FX8X, 312-0822 - 4400 mAh 11.1 V Li-Ion, grey
£17.32
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Please note: With lithium-ion replacement batteries of a significantly higher capacity than the original battery (1000mAh and higher), the replacement may be larger, heavier or thicker. The replacement battery may therefore stick out slightly.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | grey |
| Weight: | 317 g |
| Dimensions (L x W x H): | 21 x 6.1 x 2.5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Voltage: | 11.1 V |
| Nominal energy: | 48.84 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dell Latitude E4300
- Dell Latitude E4310
- Dell 0FX8X
- Dell 312-0822
- Dell 312-0823
- Dell 312-9955
- Dell 451-10636
- Dell 451-10638
- Dell 451-11459
- Dell 451-11460
- Dell 451-11493
- Dell 451-11494
- Dell 451-11495
- Dell 453-10039
- Dell FM332
- Dell FM338
- Dell HW905
- Dell XX327
- Dell XX337
Login
13 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
Der Akku passt exakt und funktioniert prima. Jederzeit gerne wieder.
4 April 2016
Reviewed at Trusted Shops
funktioniert super gut
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com