Notebook Battery replaces Dell 451-10611, 312-0894, 312-0741, 312-0740 - 4400 mAh 14.8 V Li-Ion, black
£19.23
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Please note: With lithium-ion replacement batteries of a significantly higher capacity than the original battery (1000mAh and higher), the replacement may be larger, heavier or thicker. The replacement battery may therefore stick out slightly.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 414 g |
| Dimensions (L x W x H): | 27 x 5.1 x 2.2 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Voltage: | 14.8 V |
| Nominal energy: | 65.12 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dell Vostro 1710
- Dell Vostro 1720
- Dell 312-0740
- Dell 312-0741
- Dell 312-0894
- Dell 451-10611
- Dell 451-10612
- Dell P721C
- Dell P722C
- Dell P726C
- Dell T117C
- Dell T118C
Login
15 October 2018
Reviewed at Trusted Shops
Excellent
16 May 2015
Reviewed at Trusted Shops
Für mein Dell Vostro lauft wieder einwandfrei
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com