Notebook Battery replaces Dell 1691P, 312-0009, 312-3250, 312-0028, 3149C - 4400 mAh 14.8 V Li-Ion, black
£26.85
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Please note: With lithium-ion replacement batteries of a significantly higher capacity than the original battery (1000mAh and higher), the replacement may be larger, heavier or thicker. The replacement battery may therefore stick out slightly.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 408 g |
| Dimensions (L x W x H): | 14 x 9 x 2.5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Voltage: | 14.8 V |
| Nominal energy: | 65.12 Wh |
| Number of cells: | 4 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dell Inspiron 2100
- Dell Inspiron 2500
- Dell Inspiron 3700
- Dell Inspiron 3800
- Dell Inspiron 4000
- Dell Inspiron 4100
- Dell Inspiron 4150
- Dell Inspiron 8000
- Dell Inspiron 8100
- Dell Inspiron 8200
- Dell Latitude C500
- Dell Latitude C600
- Dell Latitude C610
- Dell Latitude C620
- Dell Latitude C640
- Dell Latitude C800
- Dell Latitude C810
- Dell Latitude C820
- Dell Latitude C840
- Dell Latitude CP
- Dell Latitude CPi
- Dell Latitude CPi A
- Dell Latitude CPi D
- Dell Latitude CPi R
- Dell Latitude CPt
- Dell Latitude CPt V
- Dell Latitude CPt s
- Dell Latitude CPx
- Dell Latitude CPx H
- Dell Latitude CPx J
- Dell Precision M50
- Dell 75UYF
- Dell 312-0009
- Dell 312-0028
- Dell 312-3250
- Dell 1691P
- Dell 3149C
- Dell 5081P
- Dell 5208U
- Dell 53977
- Dell 66912
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com