Notebook Battery replaces Dell 0KR854, 0DW554, 05K145, 312-0868, 312-0747 - 6600 mAh 11.1 V Li-Ion, black
£34.65
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Please note: With lithium-ion replacement batteries of a significantly higher capacity than the original battery (1000mAh and higher), the replacement may be larger, heavier or thicker. The replacement battery may therefore stick out slightly.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 524 g |
| Dimensions (L x W x H): | 25.4 x 8.7 x 2.4 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 6600 mAh |
| Voltage: | 11.1 V |
| Nominal energy: | 73.26 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dell Precision M2400
- Dell Precision M4400
- Dell Precision M6400
- Dell Precision M6500
- Dell 0DW554
- Dell 0KR854
- Dell 05K145
- Dell 3M190
- Dell 5K145
- Dell 8M039
- Dell 312-0747
- Dell 312-0868
- Dell 312-0873
- Dell C565C
- Dell DW554
- Dell DW842
- Dell F224C
- Dell F729F
- Dell G102C
- Dell GN752
- Dell H355F
- Dell J012F
- Dell KR854
- Dell PP08X
- Dell RK547
Login
8 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com