Notebook Battery replaces Dell 0JHYP2, 0FVWT4, 0R7PND, 0PG6RC, 0TN1K5, 0RY6WH - 6600 mAh 11.1 V Li-Ion, black
£26.85
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Please note: With lithium-ion replacement batteries of a significantly higher capacity than the original battery (1000mAh and higher), the replacement may be larger, heavier or thicker. The replacement battery may therefore stick out slightly.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 453 g |
| Dimensions (L x W x H): | 19 x 8.5 x 2.1 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 6600 mAh |
| Voltage: | 11.1 V |
| Nominal energy: | 48.84 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dell Precision M4600
- Dell Precision M4700
- Dell Precision M4800
- Dell Precision M6600
- Dell Precision M6700
- Dell Precision M6800
- Dell 0FVWT4
- Dell 0JHYP2
- Dell 0PG6RC
- Dell 0R7PND
- Dell 0RY6WH
- Dell 0TN1K5
- Dell 1C75X
- Dell 3DJH7
- Dell 9GP08
- Dell 97KRM
- Dell 312-1176
- Dell 312-1177
- Dell 312-1178
- Dell 312-1354
- Dell 451-11742
- Dell 451-11743
- Dell 451-11744
- Dell 451-12033
- Dell FJJ4W
- Dell FV993
- Dell J5CG3
- Dell JHYP2
- Dell KJ321
- Dell PG6RC
- Dell R7PND
- Dell RY6WH
- Dell V7M28
- Dell X57F1
Login
4 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
15 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
Alles OK
26 February 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
18 May 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com