Notebook Battery replaces Dell 079VRK, 0G5M10, 1KY05, 0WYJC2, 451-BBLN, 451-BBLL - 8100 mAh 7.6 V Li-polymer
£25.55
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 257 g |
| Dimensions (L x W x H): | 23.8 x 10.3 x 0.9 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 8100 mAh |
| Voltage: | 7.6 V |
| Nominal energy: | 62 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dell Latitude 15 5000
- Dell Latitude 3150
- Dell Latitude 3160
- Dell Latitude E5250
- Dell Latitude E5270
- Dell Latitude E5450
- Dell Latitude E5450 15.6
- Dell Latitude E5470
- Dell Latitude E5550
- Dell Latitude E5550 15.6
- Dell Latitude E5570
- Dell 0G5M10
- Dell 0WYJC2
- Dell 079VRK
- Dell 1KY05
- Dell 6MT4T
- Dell 7FR5J
- Dell 8V5GX
- Dell 79VRK
- Dell 451-BBLL
- Dell 451-BBLN
- Dell F5WW5
- Dell G5M10
- Dell HK60W
- Dell K9GVN
- Dell PF59Y
- Dell R0TMP
- Dell R9XM9
- Dell ROTMP
- Dell VMKXM
- Dell WYJC2
- Dell YM3TC
Login
29 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung und gute Qualität,kann man nur empfehlen.
8 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
Akku super, nur hat es mir ein paar Tage danach irgendwas zerstört, das plötzlich kein Sound mehr da ist...
Hat komisch gerochen und der PC hat sich abgeschaltet.
Hochfahren. Ist gegangen, aber kein Sound mehr möglich...
Das eine Problem gelöst und ein neues ist gekommen... 😅
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com