Notebook Battery replaces Asus B31N1915, C31N1915, 0B200-03760000 - 3500 mAh 11.55 V Li-polymer
£30.75
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 164 g |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Voltage: | 11.55 V |
| Nominal energy: | 40.43 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Dimensions (L x W x H): | 28.2 x 7.4 x 0.5 cm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Asus BR1100CKA
- Asus BR1100FKA
- Asus ExpertBook B1 B1400CEAE
- Asus ExpertBook B1 B1400CEAE-51EHDPP1
- Asus ExpertBook B1 B1500 90NX0441-M02370
- Asus ExpertBook B1 B1500 B1500CEA-XS74
- Asus ExpertBook B1 B1500 B1500CEAE-BQ0011R
- Asus ExpertBook B1 B1500 B1500CEAE-BQ0015R
- Asus ExpertBook B1 B1500 B1500CEAE-BQ0024R
- Asus ExpertBook B1 B1500 B1500CEAE-BQ0962
- Asus ExpertBook B1 B1500 B1500CEAE-EJ0221R
- Asus ExpertBook B1 B1500 B1500CEAE-EJ0356R
- Asus ExpertBook B1 B1500 B1500CEAE-EJ1020R
- Asus ExpertBook B1 B1500 B1500CEAE-I78512BR
- Asus ExpertBook B1 B1500 M02980
- Asus ExpertBook B1 B1500C
- Asus ExpertBook B1 B1500CEAE
- Asus ExpertBook B1 B1500CEAE-BQ0931R
- Asus ExpertBook B1 B1500CEAE-EJ1020R
- Asus ExpertBook B1 B1500CEAE-EJ1029R
- Asus 0B200-03760000
- Asus B31N1915
- Asus C31N1915
Login
7 December 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com