Notebook Battery replaces Asus AL23-901, AL22-901, AP22-1000, AL24-1000 - 6600 mAh 7.4 V Li-Ion, black
£23.38
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
Please note: With lithium-ion replacement batteries of a significantly higher capacity than the original battery (1000mAh and higher), the replacement may be larger, heavier or thicker. The replacement battery may therefore stick out slightly.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 309 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.9 x 5.9 x 3.7 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 6600 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 48.84 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Asus Eee PC 901
- Asus Eee PC 901 Go
- Asus Eee PC 904
- Asus Eee PC 904hd
- Asus Eee PC 1000
- Asus Eee PC 1000H
- Asus Eee PC 1000HA
- Asus Eee PC 1000HD
- Asus Eee PC 1000HE
- Asus Eee PC 1000HG
- Asus Eee PC 1000H Go
- Asus AL22-901
- Asus AL23-901
- Asus AL24-1000
- Asus AP22-1000
- Asus AP23-901
- Asus PL23-901
Login
19 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
18 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
16 December 2024
Akumulator Asus AL23-901
Dostawa niezwykle szybka (na 2 dzień).
Bateria jest już testowana w starym Eee 1000H pod Linuxem.
21 June 2018
Reviewed at Trusted Shops
Funktioniert perfekt, Farbe ist aber nicht wirklich schwarz( eher dunkelgrau metallic).
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com