Notebook Battery replaces Asus 0B110-0020000M, A42-G750 - 5900 mAh 14.8 V Li-polymer, black
£26.42
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 404 g |
| Dimensions (L x W x H): | 14 x 7.1 x 3.9 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 5900 mAh |
| Voltage: | 14.8 V |
| Nominal energy: | 87 Wh |
| Number of cells: | 8 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Asus G750J
- Asus G750JH
- Asus G750JM
- Asus G750JS
- Asus G750JW
- Asus G750JX
- Asus G750JZ
- Asus Rog G750
- Asus Rog G750J
- Asus Rog G750JH
- Asus Rog G750JM
- Asus Rog G750JS
- Asus Rog G750JW
- Asus Rog G750JX
- Asus Rog G750JZ
- Asus 0B110-0020000M
- Asus A42-G750
Login
13 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
1 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
👍
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com