Notebook Battery replaces Apple A2519 - 3800 mAh 11.74 V Li-polymer, black
£77.97
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 306 g |
| Dimensions (L x W x H): | 25.7 x 8.2 x 0.9 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 3800 mAh |
| Voltage: | 11.74 V |
| Nominal energy: | 43.59 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery, 2x screwdriver |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Apple MacBook Pro 14 (2021)
- Apple MacBook Pro 14 M1 MAX (2021) A2442 EMC 3650
- Apple MacBook Pro 14 M1 MAX 10CPU 24GPU
- Apple MacBook Pro 14 M1 MAX 10CPU 32GPU MKGR3LL/A
- Apple MacBook Pro 14 M1 Max 3.2GHz A2442
- Apple MacBook Pro 14 M1 Pro (2021) A2442 EMC 3650
- Apple MacBook Pro 14 M1 Pro 3.2GHZ A2442
- Apple MacBook Pro 14 M1 Pro 8CPU 14GPU MKGT3LL/A
- Apple MacBook Pro 14 M1 Pro 10CPU 14GPU MKGT3LL/A*
- Apple MacBook Pro 14 M1 Pro 10CPU 16GPU
- Apple MacBook Pro 14 MKGP3LL/A
- Apple MacBook Pro 14 MKGQ3LL/A
- Apple MacBook Pro 14 MKGR3LL/A
- Apple MacBook Pro 14 MKGR3LL/A*
- Apple MacBook Pro 14 MKGT3LL/A
- Apple A2519
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com