Notebook Battery replaces Apple A1382, 020-7134-01, 020-7134-A, 661-5844 - 4400 mAh 10.95 V Li-polymer, black
£29.45
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 288 g |
| Dimensions (L x W x H): | 25 x 9 x 1.5 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Voltage: | 10.95 V |
| Nominal energy: | 48.18 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Apple Macbook Pro 15" 2011
- Apple Macbook Pro 15" 2012
- Apple Macbook Pro 15" MC721LL/A
- Apple Macbook Pro 15" MC723LL/A
- Apple Macbook Pro 15" MD104LL/A
- Apple Macbook Pro Unibody 15" A1286 ( 2011)
- Apple 020-7134-01
- Apple 020-7134-A
- Apple 661-5844
- Apple A1382
Login
1 July 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
27 February 2020
Reviewed at Trusted Shops
Ordi portable
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com