Notebook Battery replaces Apple 661-5736, A1375, 020-6920-B - 4800 mAh 7.3 V Li-polymer, black
£24.25
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 218 g |
| Dimensions (L x W x H): | 28.5 x 11.1 x 0.6 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 4800 mAh |
| Voltage: | 7.3 V |
| Nominal energy: | 35 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Apple MacBook Air 3.1 1.4 GHz 2010 Models Only
- Apple MacBook Air 3.1 11'' A1370 Late 2010
- Apple MacBook Air 3.1 Late 2010
- Apple MacBook Air 11
- Apple MacBook Air 11'' A1370 EMC2393 Late 2010
- Apple MacBook Air MC505
- Apple MacBook Air MC505D/A
- Apple MacBook Air MC505F/A
- Apple MacBook Air MC505J/A
- Apple MacBook Air MC505LL/A
- Apple MacBook Air MC505LZ/A
- Apple MacBook Air MC505ZP/A
- Apple MacBook Air MC506
- Apple MacBook Air MC506D/A
- Apple MacBook Air MC506F/A
- Apple MacBook Air MC506J/A
- Apple MacBook Air MC506LL/A
- Apple MacBook Air MC506LL/A BTO
- Apple MacBook Air MC506LLA
- Apple MacBook Air MC506LZ/A
- Apple MacBook Air MC506X/A
- Apple 020-6920-B
- Apple 661-5736
- Apple A1375
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com